Informatika

Speciális AI-alapú kutatás-fejlesztési projektbe kezd az OTT-ONE

OTT-ONE

Közel 700 millió forint összértékű kutatás-fejlesztési projektbe kezd az OTT-ONE, amelyhez csaknem 365 millió forintról szóló támogatást nyert el a társaság a „vállalatok K+F+I tevékenységének támogatása” tárgyú GINOP pályázat keretében – olvasható a társaság jogalappal.hu-hoz eljuttatott közleményében.

Az összesen csaknem 700 millió forint keretösszegből megvalósuló projekt célja egy olyan komplex szoftveres és szenzorikai fejlesztés, amely lehetővé teszi védett területek, illetve olyan kritikus útvonalak, mint például egy reptéri kifutópálya, elzárt terület, határszakasz, autópálya, versenypálya, sípálya vagy futópálya szenzorokkal történő folyamatos-, automatizált vizsgálatát, azon idegen tárgyak azonosítását.

Számos olyan kritikus terület és útvonal létezik, amelyek esetében komoly kihívást jelent az olyan idegen tárgyak azonosítása, amelyek megzavarhatják, illetve veszélyeztethetik a normál működést. Az OTT-ONE által kifejleszteni kívánt megoldás ezen problémákat hivatott orvosolni, a mesterséges intelligencia eszköztárát a gépi látás tökéletesítésére használva.

A Surface Anomaly Detection (SAD) nevű kutatás-fejlesztési projekt célja, hogy egy az említett problémára komplex, megbízható és költséghatékony megoldást kínáló, mesterséges intelligenciára, különösen a gépi látásra és tanulásra támaszkodó szoftveres megoldás, illetve irányítóközpont jöjjön létre.

A detektálási folyamat során a területek átvizsgálásához használt szenzorokból származó jeleket egy képfelismerő szoftver dolgozza fel, majd azonosítja az adott környezetbe nem illő tárgyakat vagy személyeket, akár valós időben is. Ezt követően értesíti a központi rendszert, amely döntési javaslatot küld a személyzetnek. A szoftver egyúttal olyan védelmi rendszerrel lesz ellátva, amely védi bármilyen külső manipulációtól a továbbított jelet, valamint a központi rendszert.

A fejleszteni kívánt megoldással kiszolgálható területek közül az egyik a repülőtér üzemeltetés területe lehet. Az idegen tárgyak detektálásának problémakörét napjainkban jellemzően manuális módszerekkel kezelik, a jelenleg elérhető automatikus megoldások pedig rendkívül magas áruk és költséges üzemeltetésük miatt nem kínálnak megfelelő, széles körben implementálható alternatívát. A piaci igény ugyanakkor egyre nyilvánvalóbb, minél előbb kell megoldást találni például a repülőgépek közlekedését veszélyeztető tényezők kiszűrésére.

A cikkhez ITT lehet hozzászólni. Ha tetszett, ne maradj le a következőről:

Ajánlott tartalom

Továbbiak:Informatika