
Valószínűleg a nap híre lesz, hogy a Trump-kormányzat véletlenül kiszivárogtatta a háborús terveit, illetve az ezzel kapcsolatos belső kommunikációját. Történt ugyanis, hogy a jemeni támadás részleteit az amerikai kormányzat a Signal mobilalkalmazáson keresztül beszélte meg.
Erre pedig úgy derült fény, hogy a megbeszélésre véletlenül egy, a jelenlegi kormányhoz nem különösebben kötődő újságírót, Jeff Goldberget is meghívták, aki először nem is akarta elhinni, hogy mibe csöppent.
Érdemes egyébként mindig ellenőrizni, hogy kik vesznek részt egy-egy online értekezleten vagy épp online beszélgetésben, én is minden oktatási tematikában kitérek erre, de az emberi tévedést vagy mulasztást tökéletesen nem lehet kivédeni.
De nem ezért írok most erről, hanem egy röpke gondolatmenet miatt, miszerint – függetlenül a bakitól – az amerikai kormányzat összes fontosabb védelmi szereplője elfogadta kommunikációs csatornaként az egyébként az adatvédelem iránt rendkívül elkötelezett és a magyar vállalati és közigazgatási környezetben nagyon népszerű alkalmazást. Ideértve a védelmi minisztert és a CIA vezetőjét is.
Márpedig, ha ez így van, akkor nekem három következtetés adódik mindebből. Az első lehetőség, hogy a Signal annyira megbízható, hogy azt egyenértékűnek tartják – ilyen információk megosztása erejéig – a nyilvánvalóan létező, védett amerikai kormányzati kommunikációs hálózattal.
A másik lehetséges következtetés, hogy a Signal totálisan az amerikai kormány kontrollja alatt áll, ezért számukra nem volt valódi kockázata (az emberi hülyeséget leszámítva) az alkalmazás használatának. A harmadik, hogy a fentiek közül egyik sem igaz és a védelmi szereplők nem ismert, más okból fogadták el kommunikációs platformnak ezt az alkalmazást. Nekem van tippem.
A cikkhez ITT lehet hozzászólni. Ha tetszett, ne maradj le a következőről: