Külföld

Moldova választ

Mindig meglepődök, amikor külpolitikai híreket olvasok a mainstream sajtóban, ezen a területen ugyanis egészen elképesztően színvonaltalan cikkek születnek manapság. Nem is értem hova lettek gyerekkorom újságírói? Akkoriban, a nyomtatott sajtóban napról-napra jelentek meg átfogó elemzések, írások a legfontosabb külpolitikai fejleményekről. És, mivel általában nem volt túl sok közük belpolitikához, ezért még azt is megkockáztatom, hogy többé-kevésbé elfogulatlanok voltak ezek az írások.

Ma viszont megint sikerült belebotlanom egy index.hu cikkbe, melynek a „Ma dönti el Moldova, hogy a Nyugathoz vagy a Kelethez akar-e tartozni” címet adták (noha az ország már most is az uniós tagságról szóló tárgyalások szakaszában van). A cikk üzenete a magyar hírfogyasztónak, hogy vannak oroszbarát meg nyugatbarát politikusai ennek a ki tudja hol található országnak, de végre van egy választás, ahol eldől majd valami az ország sorsa felől.

Gondolom, az EU népe most alig várja az „eltévedt báránykát” (feltételezem, legalább annyira, mint amennyire euromajdankor várta az EU tagságra a mindenkor rendkívül jelentős orosz befolyással küzdő és elképesztően korrupt, cserében óriási lakosságszámmal – ez ugyebár az EU-s politikai-intézményi tortafelosztás miatt fontos – rendelkező Ukrajnát).

De hogyan lehet úgy cikket írni Moldováról, hogy meg sem említik például egy vitatott státuszú területét, Transznisztriát? Az ország ugyanis rendelkezik egy autonóm régióval (attól függ persze, hogy kit kérdeznek, mivel a területen de facto élő jelentős orosz kisebbség okán folyamatosan beavatkozó Oroszország, és az általa korábban már bekebelezett de facto államok „természetesen” függetlennek ismerik el). Moldova egy rendkívül színes etnikumú terület, Transznisztriában pedig a moldávok kisebbségben vannak, népszavazás pedig ott nincs is a mai napon.

Értem ezalatt, hogy a lakosság kétharmada Transznisztriában ukrán-orosz (kb. 30-30%-al), aminek nyilván most furcsa élt ad az orosz-ukrán háború. A háború befolyásáról, az országot folyamatosan rángató nagyhatalmi játszmákról, az esetleges orosz ambíciókról egy árva szó sem esik a cikkben. Akit egyébként érdekelnek az aktuális transznisztriai mindennapok, annak ajánlom „Fodor Téé” „turista” Youtube csatornáját, akit most(?) épp Transznisztiába fújt a ki tudja milyen szél.

A cikkhez ITT lehet hozzászólni. Ha tetszett, ne maradj le a következőről:

Ajánlott tartalom

Továbbiak:Külföld