A török Operation Spring Shield offenzíva egyik legnagyobb meglepetése volt a török drónok, azon belül is a Bayraktar TB2 típus harctéren nyújtott teljesítménye. A sikeres bevetéseiről szóló felvételek elárasztották a médiát, amikről legutóbb egy részletesebb összefoglalóban én is írtam.
Ugyancsak márciusban írtam arról, hogy a sikereket elemző média mellett a török hadiipart összefogó SSB is begyújtotta a propaganda-rakétát, a beavatkozásról szóló hírek óta egymást érték az SSB weboldalán a Bayraktar TB2 alkalmazásáról szóló videók és hírek.
Dr. İsmail Demir, az SSB vezetője pedig akkoriban személyesen megtekintett mindent, amihez a drónnak köze volt, vagy lehetett. A török erőfeszítések viszonylag gyorsan eredményt hoztak, hiszen 2020 június végén már arról szóltak a beszámolók, hogy Azerbajdzsán komolyan érdeklődik a fegyverrendszer iránt.
Azerbaijan Air Force Bayraktar TB2 drone strikes against Armenian 9K35 Strela-10 air defenses#Azerbaijan #Armenia pic.twitter.com/ZL8XEY1vcf
— CNW (@ConflictsW) September 27, 2020
A beszerzés sikeréről a Hegyi-Karabah régióban most fellángolt konfliktus tanúskodik, hiszen egymást érték a beszámolók arról, hogy Azerbajdzsán Bayraktar TB2 típusú drónokkal semmisített meg örmény állásokat, többek között 9K33-as légvédelmi rakétakomplexumokat.
Azerbaycan Ordusu’na ait Bayraktar #TB2 SİHA’lar, Ermenistan’a ait bir mühimmat deposunu vurdu.#Azerbaijan Armed Forces, destroyed an ammunition depot of Armenian forces during an aerial assault conducted by Bayraktar #TB2 Armed UAVs. pic.twitter.com/KK77bcktGF
— Clash Report (@clashreport) September 27, 2020
Mint az ismert Törökország a konfliktusban Azerbajdzsánt támogatja, úgyhogy a fegyverszállítás egyáltalán nem meglepő, az viszont annál inkább, hogy a talán még 2020 júliusában is tárgyalások alatt levő üzlet eredményeként, mindössze két-három hónappal később az azeri katonák nemcsak repülni, üzemeltetni képesek az eszközt, hanem még a talán legkeményebb célpontnak számító légvédelmi komplexumokat is képesek megsemmisíteni.
Mindez még akkor is meglepő, ha figyelembe vesszük, hogy Azerbajdzsán régóta alkalmaz UAV eszközöket, amelyek forrása eddig leginkább az izraeli IAI gyártó volt, illetve ezek mellett saját eszközöket is gyártanak.
Fotó: wikipedia.org
A cikkhez ITT lehet hozzászólni. Ha tetszett, ne maradj le a következőről: