A kormánynak – a mai határozata alapján – az álláspontja az, hogy Magyarországnak az orosz–ukrán háborús konfliktusból ki kell maradnia. „Magyarország az EU és a NATO tagjaként a béke helyreállítására irányuló közös uniós erőfeszítéseket támogatja, emellett a Kormány a határvédelmi és humanitárius feladatokra is felkészül.”
Elengedhetetlen ezért az ukrán háborús helyzet fokozott figyelemmel kísérése és a rendelkezésre álló információk elemzése. A szükséges intézkedések végrehajtása érdekében az állami szervek tevékenységét össze kell hangolni.
A kormány az így meghatározott tevékenység ellátására a kormányzati döntéshozatal különös hatáskörű szakmai döntés-előkészítő fórumaként – a kormányzati igazgatásról szóló 2018. évi CXXV. törvény 10. §-a szerinti szervként – Nemzetbiztonsági Operatív Törzset hoz létre.
A Nemzetbiztonsági Operatív Törzset a miniszterelnök vezeti. A Nemzetbiztonsági Operatív Törzset a miniszterelnök távollétében a Miniszterelnöki Kormányiroda nemzeti információs államtitkára vezeti.
A Nemzetbiztonsági Operatív Törzs tagja:
a) a miniszterelnök,
b) a belügyminiszter,
c) a honvédelmi miniszter,
d) a külgazdasági és külügyminiszter,
e) a pénzügyminiszter,
f) a Miniszterelnöki Kormányiroda nemzeti információs államtitkára,
g) a Magyar Honvédség parancsnoka,
h) az Információs Hivatal vezetője,
i) az Alkotmányvédelmi Hivatal vezetője,
j) a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat vezetője, valamint
k) a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat vezetője.
A Nemzetbiztonsági Operatív Törzs ülésének állandó meghívottja:
a) a miniszterelnök kabinetfőnöke,
b) a Miniszterelnökséget vezető miniszter,
c) a Miniszterelnöki Programirodát vezető államtitkár,
d) a Miniszterelnöki Kormányiroda közigazgatási államtitkára.
A Nemzetbiztonsági Operatív Törzs ülésén részt vesznek továbbá a miniszterelnök által erre felkért személyek. A Nemzetbiztonsági Operatív Törzs titkára a Miniszterelnöki Kormányiroda nemzeti információs államtitkára.
A cikkhez ITT lehet hozzászólni. Ha tetszett, ne maradj le a következőről: