könyvváró

Könyvváró – Pille

Az űrkutatás szerelmesei bizonyosan jól tudják, hogy az 1980-as években egy magyar űreszköz, a Pille dózisméter hatalmas sikerre tett szert. Noha a hidegháború még javában zajlott, egy magyar-amerikai együttműködés keretében az amerikai Shuttle űrprogramba is eljutott.

Sokan persze nem hallottak erről, különösen akkoriban. Így írt erről az Észak-Magyarország 1996-ban: Ekkortájt egy Interkozmosz tagállam számára már csak politikai okoknál fogva is lehetetlennek tetsző vállalkozás volt az amerikai űrprogramba való bekerülés. így azután a NASA felkérésére tipikus magyar döntés született: a Pille repülhetett, de nem lehetett róla beszélni…

Az együttműködés már csak azért sem volt magától értetődő, mert a magyar-amerikai tudományos kapcsolatok épp csak rendeződni látszottak az 1980 eleji botrányokat követően. Éppen ezért már az első pillanattól kezdve Nyikolaj Talizin szovjet miniszterelnök-helyettes és Marjai József magyar miniszterelnök-helyettes szintjén történtek az egyeztetések az amerikai űrprogramban való magyar részvétellel kapcsolatos szovjet álláspont megismerése érdekében.

Talizin akkoriban még teljes mértékben egyetértett a körvonalazódó kooperációval, a SzUTA Interkozmosz Tanács igazgatója is be volt vonva az előzetes egyeztetésekbe, és a magyar katonai vezetés is folyamatosan tájékoztatva volt a magyar vezérkari főnök általános helyettese szintjén.

Ezt követően már az operatív előkészületek zajlottak, végül pedig a felkészülés abba a fázisba jutott, hogy egy utolsó jóváhagyást is kértek a Moszkvától. Mindenkit sokkolt Ivan Aboimov akkori követtanácsos, későbbi szovjet, majd orosz budapesti nagykövet válasza. Azt kérte, hogy a szocialista közösség érdekeit figyelembe véve, a magyar fél tartózkodjon az egyezmény megkötésétől a NASA-val ebben a kérdésben.

De mi volt a szovjet tilalom oka? Hogyan lehetséges, hogy ennek ellenére a Pille mégis eljutott a Shuttle fedélzetére? Miért nem lehetett erről később beszélni? Valóban egy „tipikus” magyar döntés született? A hamarosan megjelenő könyvemben ezekre a kérdésekre is választ adok.

Kép forrása: NASA

A cikkhez ITT lehet hozzászólni. Ha tetszett, ne maradj le a következőről:

Ajánlott tartalom