InformatikaKülföld

Ezúttal tényleg feltörték a török dróngyártó Baykar rendszereit?

Operation Spring Shield

Többször írtam már a rendkívül népszerű és számos sikert elérő török katonai drónt gyártó Baykar cégről, és annak Bayraktar TB2 elnevezésű termékéről, amely azeri és ukrán oldalon is részt vett a közelmúltban katonai konfliktusokban.

A orosz-ukrán konfliktus elmélyülésének kezdetén, 2022-ben pedig már orosz érdekkörbe tartozó  kibertámadók, a Killnet célkeresztjébe került a török vállalkozás, vélhetően nem függetlenül a Bayraktar TB2 katonai drón akkori hadszíntéri sikerétől. Hogy azután beváltották-e a fenyegetéseiket, arról nem sokat tudni.

Forrás: Cyberhint

Egy évvel később a darkweben bukkant fel egy felhasználó „zikkail”, aki állítólag a Bayraktar TB2 szoftverének forráskódját bocsátotta áruba. Az ügyet egy oknyomozó portál, a Cyberhint göngyölítette fel, és kiderült, hogy a kód átverés volt, és egy nyílt forráskódú, rendkívül egyszerű játék, a TB-2MAN kódját próbálta meg eladni.

Forrás: Github

Nem kapott eddig túl sok médiafigyelmet, de a mostanában igen aktív Babuk ransomware csoport pár napja, egészen pontosan 2025.03.19-én bejelentette, hogy feltörte a török Baykar szervereit.

A leírásuk szerint adminisztrátori hozzáféréssel tudták elérni a Baykar cégmenedzsment rendszerét. Hozzáfértek a cég alkalmazotti listájához, terméklistájához, és további hozzáféréseket szereztek, például rendszergazdai jelszavakat és felhasználóneveket, miközben teljesen rejtett hozzáféréssel rendelkeztek a cég infrastruktúrájához.

A dolog pikantériája, hogy az ellopott adatokért valaki már fizetett is, ugyanis a szivárogtatásra használt oldalon már semmilyen információ nem érhető el és már beleírták a „SOLD”, vagyis eladva megjelölést is a címbe.

Így tehát arra már nincs bizonyíték, hogy a feltörés sikeres volt, mint ahogy az sem ismert, hogy pontosan milyen jellegű és mennyiségű adatot sikerült ellopniuk. A másik oldalról a Babuk csoport általában közzétesz bizonyítékokat a támadásaik sikeréről, ami között számos védelmi szervezet, ázsiai, indiai, kínai és izraeli célpont van.

A cikkhez ITT lehet hozzászólni. Ha tetszett, ne maradj le a következőről:

 

Ajánlott tartalom

Továbbiak:Informatika