A koronavírus fertőzéssel a kutatói munka is megnehezült, hiszen számos adatbázis – ingyenesen – csak könyvtárakból, oktatási intézményekből érhető el. Ezek bezárásával párhuzamosan azonban több online szolgáltató is úgy döntött, hogy átmenetileg minenki számára ingyenesen hozzáférhetővé teszik az információkat, így a helyzet, ami a kutatók számára alapvetően hátrányos, számomra most több lehetőséget is megnyitott.
Úgyhogy az utóbbi napokban-hetekben az Arcanum és a Szaktárs, illetve egyéb, most megnyílt adatbázisból gyűjtöm a forrásokat, és őszintén szólva még két év után is érnek meglepetések.
Jelenleg az 1944 és 1954 között kiadott, OCR-ezett újságok százait bogarászom át és eközben természetesen rengeteg érdekes-vicces-elgondolkodtató cikket/hirdetést találok a témán kívül is.
Most ezekből mutatnék be pár érdekesebb részletet, a képek forrásai az Arcanum adatbázisban elérhető 40′-es évekbeli újságok.
Még nem e-közigazgatás, de már majdnem papírmentes:
Amikor a rom nem kocsma volt:
„Szuperkönnyű gépfegyverről” volt szó:
Szépirodalom biztosítja a rendőrök jólétét:
Az egészséges tatabányai bányászházakhoz disznóól is járt:
Lepedőakrobatát vert mángorlóval a harcias mosónő, avagy police.hu régen:
Az élesztőről senki ne feledkezzen meg, ha már a lisztet felvásárolta:
Megrázóan egyszerű „footer banner” egy korabeli újság aljáról:
Az USA-val mindent el lehet adni (vagy ez nem is az az USA?):
Végezetül: fetűnően szép ÁVH-sra figyelmeztet egy külföldi lap:
Érdekes egyébként megfigyelni, hogy a 40-es évek nyomtatott sajtótermékeiben ugyanazok az elemek találhatók, mint manapság az online felületeken, például a tartalmat kettévágó, keretezett hirdetés, vagy épp a „footer banner” intézménye, amikről talán sokan azt gondolják, hogy a XXI. század SEO-Ads műhelyeinek terméke.
A cikkhez ITT lehet hozzászólni. Ha tetszett, ne maradj le a következőről: